Bądź na bierząco - RSS

Czy można mieszać płyny chłodzące i co oznaczają ich kolory?

Marzec 1st, 2011 Kategoria Oleje samochodowe

Woda
Ma jedną poważną zaletę. Najlepiej ze znanych cieczy odprowadza ciepło. Jednak wad ma znacznie więcej, a niektóre ją niemal dyskredytują jako chłodziwo. Przede wszystkim krzepnie w temperaturze O °C , Również temperatura wrzenia 100°C bywa czasami za niska dla mocno wysilonych silników. Woda również powoduje korozję metali i wywołuje osadzanie się kamienia a jej zabrudzenia powodują zatory w kanalikach chłodzących.

Płyny chłodzące
Niestety sytuacja z płynem chłodzącym nie wygląda zbyt wesoło. Jako, że innego typu płyny przeznaczone są do chłodnic aluminiowych, a innego – do miedzianych – nie wolno ich ze sobą łączyć. Tutaj zasadnicza różnica polega na tym, że w silnikach z chłodnicą aluminiową zastosowane są uszczelnienia wykonane z innego materiału niż w chłodnicach miedzianych, stąd zastosowanie nieodpowiedniego płynu może spowodować zniszczenie uszczelnień, a następnie wycieki i przegrzanie silnika. W sytuacjach awaryjnych płyn chłodzący można uzupełniać wodą. Często woda z kranu nie spełnia takich wymagań lub nie mamy możliwości sprawdzenia jej czystości. Należy wówczas użyć wody destylowanej lub zdemineralizowanej jednak zwłaszcza w warunkach zimowych, tak wymieszany płyn, należy jak najszybciej wymienić na oryginalny – niezamarzający.

Koncentraty do chłodnic
Najtańsza forma wymiany płynu chłodzącego, mieszanina koncentratu płynu chłodzącego i wody (destylowanej lub zdemineralizowanej). Mieszankę tworzymy w zależności od koncentratu zwykle mieszamy w stosunku 60% koncentratu płynu i 40% wody lub 50% koncentratu płynu i 50% wody. Tak stworzona mieszanka ma inne właściwości krystalizacji czyli różną temperaturę zamarzania od -40 °C do -25 °C. Wbrew temu co się mówi i słyszy nie wolno stosować koncentratu nie rozcieńczonego wodą! Taki koncentrat ma temperaturę zamarzania jest niewiele niższa -12°C stosunek koncentratu nie powinien być niższy niż 40% i wyższy niż 60%. Płyn chłodzący jest trucizną! więc próbowanie go żeby zobaczyć czy zawarty jest w nim glikol etylenowy którego smak jest słodkawy jest głupotą.

Kolory płynów chłodzących
Sprzedawane płyny do chłodnic oprócz różnego składu chemicznego posiadają też różne kolory. Najbardziej ulubionymi barwami przez producentów są żółty lub niebieski w bardziej nowoczesnych różowe aż do czerwonego. Kolory te jednak nic nie oznaczają i wcale nie powiedziane jest że żółty płyn jednego producenta nie można zmieszać z niebieskim innego. Jedynym odnośnikiem który musimy przyjąć jest opis na etykiecie i tym się kierować wybierając płyn do chłodnic.

Tagi:

Napisz Komentarz